Szkoła Podstawowa nr 1 w Ząbkach

im. gen. Franciszka Kleeberga

Geneza projektu:

100 lecie Bitwy Warszawskiej 1920 roku, to właściwy moment, aby przypomnieć młodym Polakom, iż niepodległość kraju w którym żyją, nie od zawsze była nam dana. Po okresie zaborów i nieobecności  Polski na mapie Europy przez 123 lata, w 1918 r odzyskujemy tę, jakże upragnioną niepodległość. Młodziutka, podnosząca się z kolan Polska, walczy o tereny zagarnięte przez państwa ościenne, ówczesne Prusy, Rosję i Austrię. Tereny, które zaborcy przez ponad wiek rusyfikowali i germanizowali. W roku 1920 r. młody kraj staje przed kolejnym widmem wojny. Ponownie przyszło  Polakom  chwycić za broń, aby bronić tej upragnionej niepodległości, przez nadciągającym armią bolszewicką.

Nie po raz pierwszy w historii przyszło nam Polakom bronić, nie tylko własnej niepodległości, ale w dalszej perspektywie również Europy, przed zalewem bolszewizmu.  Jak uważa historyk, prof. Janusz Cisek „klęska w Bitwie Warszawskiej mogła doprowadzić do sytuacji, że Europa byłaby czerwona niemal po Pireneje”.1
Ofiarność Polaków została zauważona i doceniona przez wielu. Można przytoczyć słowa popularyzatora historii wojskowości Simona Goodough, który w swojej książce „Tactical Genius in Battle” umieścił Bitwę Warszawską wśród 27 największych batalii wojennych w dziejach ludzkości, które przesądziły o losach świata. Zaś „18 decydującą bitwą w dziejach świata” określił  ją przedwojenny brytyjski ambasador w Polsce Edgar D’Abernon.2

Zwycięstwo nad bolszewikami okupione zostało morzem krwi polskiego żołnierza. Dlatego młodzi Polacy muszą pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach. Wśród walczących byli również kapłani. Jednym z nich był ks. Ignacy Skorupka. Stanął do walki razem uczniami i studentami, służąc w batalionie Legii Akademickiej. Oddał życie za Ojczyznę mając tylko 27 lat, zginął pod Ossowem 14 sierpnia 1920r.
Postać ks. Ignacego Skorupki i jego śmierć na polu bitwy stała się inspiracją do powstania projektu realizowanego w naszej szkole.
Uczniowie poznają dzieje Bitwy Warszawskiej 1920 i wojny polsko-bolszewickiej idąc śladami  ks. Ignacego Skorupki.

Zaplanowane działania:

  • prelekcje, wykłady
  • spotkania z historykami i rekonstruktorami
  • wybicie pamiątkowego medalu z okazji 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej (projekt uczniowski)
  • wydawanie gazety (kwartalnik)
  • turnieje o puchar ks. Ignacego Skorupki (warcabowy, sportowe i inne)
  • rajdy rowerowe „Szlakiem ks. Ignacego Skorupki” (Warszawa – Ząbki – Ossów)
  • gry terenowe
  • poznawanie miejsc pamięci związanych z Bitwą Warszawską (wycieczki)
  • konkursy (plastyczne, prezentacje multimedialne, literackie, muzyczne)

Przypisy:

1 www.polskieradio.pl/39/156/…/256306,Cud-nad-Wisla-czyli-Bitwa-Warszawska
2 Edgar Vincent D’Abernon „Osiemnasta decydująca bitwa w dziejach świata – pod Warszawą 1920 r.”, PWN Warszawa 1990

Koordynator projektu:

mgr Renata Boryka Kwapisz

 

SPRAWOZDANIA I REALIZACJE: